Results - Kaikohe Speedway Prize Giving 25th June 2011
held at the Kaikohe RSA, Kaikohe
Super Saloons
1st Max Andresen 58
2nd Anthony Dale 44
3rd Geordie Inglis 51
LTD Saloon
1st John Hussey 27
2nd Jason Halliday 302
3rd Nick Caldwell 53
B Grade
1st Mike James 48
Super Production Men
1st Tony Taylor 103
2nd George Price 100
3rd Boss Harris 555
Super Pro Lady
1st Debbie Beadle 103
Junior
1st Sonny Halliday 56
2nd Dylan Taylor 77
Production Men
1st Ray Dare 888
2nd Bruce Mallindine 94
3rd Grant Kidd 777
Production Ladies
1st Carole Teixeira 94
2nd Didi Roycroft 8
3rd Shirley Andresen 85
C Grade Ladies
1st Wendy Scott 12
2nd Deb Wilson 22
C Grade Men
1st Steve Hannon 12
2nd Steve Peers 50
3rd Dave Cortesi 43
ATV Quads
1st Gavin Millen 157
2nd Darren Emm 1nz
Open Wheel
1st Rose Sparrow 121
2nd Mike Sparrow 497
2010-11 Season Points
(car number/driver/points)
Production Men
94 Bruce Mallindine 146
102 Darren Emm 85
80 Myles Greenwood 70
90 Anthony Dale 22
8 Rex Roycroft 127
85 Max Andresen 47
888 Ray Dare 148
777 Grant Kidd 134
97 Peter Cortesi 29
38 Colin Aukett 29
C Grade Men
80/42 Dave Cortesi 89
85 Scott Wilson 63
5 Tony Over 60
50 Steve Hannon 176
12 Steve Hannon 197
71 Anthony Thomas 45
19 NorthTech 39
80 Myles Greenwood 17
C Grade Ladies
12 Wendy Scott 111
22 Deb Wilson 24
ATV
53/1nz Darren Emm 87
157 Gavin Millen 89
Open Wheel
121 Rose Sparrow 48
497 Mike Sparrow 19
Super Saloons
58 Max Andresen 164
44 Anthony Dale 117
69 Bryan Armstrong 20
51 Geordie Inglis 98
97 Ray Jordan 69
LTD Saloon
53 Nick Caldwell 108
302 Jason Halliday 117
33 Mike Marshall 100
27 John Hussey 151
10 Keith Wilson 23
B Grade
48 Mike James 154
Super Production Men
103 Tony Taylor 130
100 George Price 35
555 Boss Harris 27
49 Bruce Mallindine 13
Super Pro Lady
103 Debbie Beadle-Taylor 154
Production Ladies
85 Shirley Andresen 128
94 Carole Teixeira 179
102 Michaela Beadle-Price 105
8 Didi Roycroft 132
38 Melissa Timoti 61
Juniors
56 Sonny Halliday 145
77 Dylan Taylor 21
feature trophies
voted by members and volunteers
Most Improved Driver:
Darren Emm
Driver of the Year:
Ray Dare
Most improved lady driver:
Michaela Beadle Price
Most improved A grade driver:
Ray Jordan
Most improved B Grade Drive:
Mike James
Most improve driver over-all:
Matt Peers
Hard Luck Trophy:
Bruce Mallindine
Mostr Pistons Popped:
Anthony Dale
Long Service Award:
Ray Jordan
Worst prepared car:
Dave Cortesi
Out Standing Service:
Sue O’Neill-Marshall
Most Improved Junior Driver:
Sonny Halliday
C Grade Most Improved:
Steve Peers
LTD Saloon most improved:
John Hussey
Poo Paddle:
Chris Cronk
Biggest Stirrer:
Geordie Inglis
Best Roll Over:
Debbie Beadle Taylor
Time Trial:
Dave Cortesi